Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

Zespół Tańca Ludowego "Ostrołęka" im. Jerzego Białobrzewskiego

Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka” imienia Jerzego Białobrzewskiego działa nieprzerwanie od 1984 r. Początkowo nazywał się „Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ostrołęka”. Pierwszym kierownikiem artystycznym zespołu był Jerzy Białobrzewski, kierownikiem organizacyjnym Alina Chalińska a kierownikiem muzycznym Joanna Niska. Z czasem zespół rozrósł się, przybyło nowych suit, powstała też grupa młodzieżowa. Liczne nagrody i wyróżnienia spowodowały, że zespół zaczął być znany nie tylko we własnym mieście. Zespół zdobył m.in. nagrodę główną na V Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu, nagrodę bardzo cenną bo w kategorii zespołów autentycznych za folklor Kurpi Zielonych i Białych. Zespół zdobył też Złotą Jodłę na XIII Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Za zdobycie tej nagrody wyjechał w 1987r. do Rovanieni w Finlandii na międzynarodowy festiwal. Kolejnym sukcesem zespołu było wystawienie „Wesela kurpiowskiego”, za które na Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych otrzymał główną nagrodę. Zespół posiada w swoim dorobku nagrody za prace na rzecz regionu kurpiowskiego tj. Kurpika i Talara Kurpiowskiego. W 2019 roku otrzymał medal pamiątkowy Pro Masovia. O ZTL „Ostrołęka” zostało napisanych kilka prac magisterskich i licencjackich, w każdej z nich podkreślany jest ogromny wkład pracy wychowawczej kadry zespołu. W 2001r. powstała w zespole grupa dorosłych, są to rodzice dzieci tańczących już w zespole i sympatycy zespołu. Pierwszy duży koncert pn. „Koncert wiosenny” całego zespołu odbył się w 2002 roku. Był to koncert charytatywny, dochód został przeznaczony dla szkoły polskiej w Pińsku na Białorusi. Zespół ZTL "Ostrołęka" imienia Jerzego Białobrzewskiego posiada w swoim programie: tańce narodowe, obrazki taneczne, suity: kurpiowskie, łowicką, lubelską, śląską, warmińską rzeszowską oraz piosenki i pieśni kurpiowskie w wykonaniu Apolonii Nowak.

13 maja 2023 roku odbyło się uroczyste nadanie ZTL „Ostrołęka” imienia Jerzego Białobrzewskiego – założyciela, wieloletniego kierownika i choreografa zespołu.


Kierownik/ choreograf - Aleksandra Szymańska
Kierownik muzyczny - Joanna Niska

 

Dni i godziny zajęć:

poniedziałek w godz.16.00-22.00 (sala kameralna)

czwartek w godz.16.00-22.00 (sala taneczna)

 

 

 

Do pobrania:

Opłaty za zajęcia

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury