Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne to długoletnia i jedyna już dziś stała impreza folklorystyczna w naszym mieście. W przeglądzie solistów, grup śpiewaczych i muzyków ludowych bierze udział corocznie około 250 osób z terenu Kurpiowszczyzny. Przyjeżdżają tu wszyscy, których łączy umiłowanie do tradycyjnego śpiewu i grania kurpiowskiego. Przyjeżdżają tu m.in. Kurpie z Czarni, Myszyńca, Kadzidła i Baranowa, są Kurpie ze Zbójnej, Nowogrodu, są reprezentanci Puszczy Białej oraz Kurpie z Rozóg i Szczytna. Wśród wykonawców są także dzieci, na których udziale nam szczególnie zależy. W Kurpiowskich Prezentacjach Artystycznych uczestniczą też ci którzy wciąż czują się Kurpiami, chociaż mieszkają w innych regionach Polski.

Zmagania uczestników ocenia komisja, która przyznaje nagrody w kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, kapele kurpiowskie w tradycyjnym składzie, instrumentaliści, Duży - Mały (Mistrz-Uczeń). Jury Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych kwalifikuje najlepszych wykonawców do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

 

W dniu 21 kwietnia odbyły się 40. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne

pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom za pomoc przy organizacji naszego wydarzenia:

– Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (https://nikidw.edu.pl/)
– Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski
– Miasto Ostrołęka
– Stowarzyszenie Kulturalna Ostrołęka
– Powiat Ostrołęcki
– Muzeum Kultury Kurpiowskiej
– Związek Kurpiów
– portal Moja Ostrołęka
– portal eOstroleka.pl

 

 

 

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury