Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs"

Dyskusyjny Klub Filmowy REJS istnieje od 1992 roku. Skupia bardzo aktywną grupę miłośników ambitnego kina.
Istotną funkcją Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Rejs" jest popularyzacja współczesnego kina polskiego. Od początku swojej działalności w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Rejs" odbywały się projekcie filmów polskich z udziałem ich twórców: Magdalena Piekorz, Robert Gliński, Grzegorz Królikiewicz, Krzysztof Zanussi, Konrad Szołajski, Feliks Falk, Piotr Łazarkiewicz, Teresa Kotlarczyk, Jan Hryniak, Maria Kaniewska, Andrzej Domalik.
Ważne miejsce w działalności Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Rejs" odgrywa popularyzacja filmu dokumentalnego, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej szkoły dokumentu. W ramach tej działalności odbyły się ważne i cenione przez publiczność przeglądy autorskie filmów takich twórców jak: Kazimierza Karabasza, Krzysztofa Kieślowskiego, Marka Piwowskiego, Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta, Andrzeja Titkowa, Pawła Łozińskiego, Mariusza Malca, Kingi Dębskiej, Ewy Borzęckiej.
Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs" był także miejscem spotkań z popularnymi aktorami polskimi. Z ostrołęcką publicznością spotkali się m.in.: Mariusz Bonaszewski, Rafał Królikowski, Danuta Stenka, Adam Kamień, Krzysztof Majchrzak, Jerzy Fedorowicz, Zbigniew Buczkowski, Marian Dziędziel, Cezary Pazura, Henryk Machalica, Ewa Telega, Andrzej Seweryn.
W Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Rejs" równie ważną rolę jak projekcja pełni prelekcja i dyskusja po filmie. W roli prelegentów i moderatorów dyskusji występowali krytycy filmowi i filmoznawcy: prof. Jerzy Szyłak, prof. Krzysztof Kornacki z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Tomasz Lengren z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy w najważniejszych polskich pismach i także wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, Leon Bukowiecki, Ewa Mazierska, Jerzy Uszyński, Wojciech Kałużyński, autor książek i recenzji filmowych, Magdalena Dorobińska, doktorantka z UW.
Działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Rejs" w Ostrołęce nie ograniczała się wyłącznie do organizowania prelekcji, projekcji i dyskusji. Od samego początku organizowano też szereg przedsięwzięć towarzyszących, które miały na celu zaznajomienie widzów z najnowszymi trendami w sztuce filmowej lub prezentowaniu szczególnie ważnych dla rozwoju X Muzy filmów. W trakcie niemal dwudziestopięcioletniej działalności klubu zorganizowano m.in.:
- przegląd filmowy Repliki VI Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", odbywającego się w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" w Lublinie; podczas przeglądu, który odbywał się w sezonie 2004/2005 zaprezentowano najwartościowsze filmy dokumentalne z całego świata, których tematyka dotyczyła problemów transgranicznych rozumianych w szerokim kontekście kulturowym;
- przegląd filmów kina europejskiego finansowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej;
- objazdowy festiwal filmowy "Filmostrada",
oraz wiele przeglądów tematycznych, których punktem centralnym była postać reżysera lub aktora.
Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs" w Ostrołęce zaangażowany był także w działalność popularyzującą wiedzę specjalistyczną o filmie. W ramach współpracy Klubu z Zespołem Kolegiów Nauczycielskich w Ostrołęce i Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie zorganizowane zostały cztery konferencje naukowe poświęcone problematyce filmowej. W 2003 r. odbyła się ogólnopolska konferencja filmoznawcza "Możliwości percepcji filmu przez dzieci i młodzież", której kierownikiem naukowym była prof. dr hab. Alicja Jaśmin z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Kolejna konferencja została zorganizowana w 2005 r. i poświęcona była filmowym tematom Pedro Almodóvara. Zagadnieniu pracy poświęcona była konferencja zorganizowana w 2006 roku, podczas której jej uczestnicy obejrzeli kilka filmów dokumentalnych nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu "Godność i Praca" w Gdańsku. Zaprezentowano m.in. film Tadeusza Arciucha "Człowiek z antykwariatu" i kontrowersyjny obraz łotewski "Eks Amen S" w reż. Inese Klary.
Ostatnią konferencją, którą współorganizował Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs" w Ostrołęce była konferencja naukowa pn. "Nieuniknione związki międzykulturowe: Polska - Rosja - Ukraina". Konferencja odbyła się w 2007 roku. Publiczność miała okazję obejrzeć dwa filmy dokumentalne: "Dusza słowiańska w bezdusznych czasach" w reżyserii Tomasza Lengrena i obsypane nagrodami na wielu międzynarodowych festiwalach "Nasiona" w reżyserii Wojciecha Kasperskiego.

DKF REJS prowadzi Barbara Saniewska-Cichoń

Działalność DKF REJS współfinansowana jest ze środków
POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ

 

2023/2024

25 IX 2023 LICZBA DOSKONAŁA
2 X 2023 ZIELONA GRANICA
9 X 2023 CICHA DZIEWCZYNA
16 X 2023 CAŁE TO PIĘKNO I KREW
23 X 2023 SAINT OMER
6 XI 2023 PAMFIR
13 XI 2023 APOLONIA, APOLONIA
20 XI 2023 STRZĘPY
27 XI 2023 MOJA ZBRODNIA
4 XII 2023 PIERWSZY DZIEŃ MOJEGO ŻYCIA
11 XII 2023 NIEDŹWIEDZIE NIE ISTNIEJĄ
18 XII 2023 WŚRÓD WYSCHNIĘTYCH TRAW
8 I 2024 POPRZEDNIE ŻYCIE
15 I 2024 20 000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ
22 I 2024 OPADAJĄCE LIŚCIE
29 I 2024 CLUB ZERO
5 II 2024 MATKA SIEDZI Z TYŁU
12 II 2024 VIKA
19 II 2024 LA CHIMERA
26 II 2024 CZTERY CÓRKI
4 III 2024 BIEDNE ISTOTY
11 III 2024 DREAM SCENARIO
18 III 2024 ANATOMIA UPADKU
25 III 2024 STREFA INTERESÓW
8 IV 2024 MONSTER
15 IV 2024 DOBRZY NIEZNAJOMI
22 IV 2024 PRZESILENIE ZIMOWE
29 IV 2024 PERFECT DAYS
6 V 2024 OPPENHEIMER
13 V 2024 THE OLD OAK
20 V 2024 CZERWONE NIEBO
27 V 2024 POKÓJ NAUCZYCIELSKI

 

 

 

 

 

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury