Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie"

Historia Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie" sięga roku 1966, kiedy to z inicjatywy skrzypka Henryka Ćwintala przy Domu Kultury Zakładów Celulozowo - Papierniczych powstała grupa taneczna.
Członkowie zespołu w większości pochodzili ze wsi i terenów rozsianych na terenie Puszczy Zielonej. Z domów rodzinnych wynieśli zapamiętane melodie, tańce i przyśpiewki. W trakcie wielu występów pokazywali autentyczny folklor kurpiowski, tańcząc i śpiewając spontanicznie, jak na weselach, chrzcinach, wiejskich zabawach bywało.

Choreografem zespołu w latach 1966-1983 była Teresa Stusińska.
Kolejnym szefem zespołu był akordeonista Witold Krukowski, zaś ulubieńcami publiczności i podporą zespołu byli: solistka o wyjątkowych walorach głosowych Maria Michalska, znakomity gawędziarz Józef Warych, zapalony zbieracz pamiątek kurpiowskich Henryk Ciszewski, Ignacy Mielnicki, który przez ponad 20 lat przygrywał na własnoręcznie wykonanej harmonii pedałowej. W 1978 roku Zespół nagrał płytę analogową z najciekawszymi pieśniami i przyśpiewkami z repertuaru.


W 1983 roku kierownictwo artystyczne w zespole objęła Danuta Deptuła, a Witold Krukowski kierownictwo muzyczne. Wraz ze zmianami kierownictwa, zmieniali się członkowie zespołu i jego formuła. Obok folkloru Puszczy Zielonej i Białej pojawiły się tańce i śpiewy z innych regionów Polski: lubelskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Z czasem wzbogacono występy o suitę warmińską i tańce narodowe. Niewątpliwą atrakcją stały się coraz częstsze wyjazdy zagraniczne. Zespół kilkakrotnie gościł u naszych wschodnich i południowych sąsiadów. Był również dwukrotnie w Bułgarii oraz dwukrotnie we Włoszech, gdzie największym i niezapomnianym przeżyciem była audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II.
We wrześniu 1986 r. Zespół spotkała miła niespodzianka - dar od Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" - autokar przekazany osobiście przez panią Mirę Zimińską-Sygietyńską.
W grudniu 1993 r. kierownictwo zespołu objęło małżeństwo: Małgorzata i Jacek Wójcik. Utworzyli nowe grupy, głównie dziecięce. Szacuje się, że do dziś przez „Kurpie” przewinęło się około 3000 osób. Do roku 1997 jego członkami były tylko osoby dorosłe.

Obecnie zespół liczy 80 osób. Działają 4 grupy wiekowe, w tym nowicjuszy, dziecięca, młodzieżowa, dorosłych i trzy grupy koncertowe. 
Od 2000 roku członkowie Zespołu biorą udział w turniejach tańców polskich w formie towarzyskiej zdobywając tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

Repertuar:
Suita kurpiowska Puszczy Zielonej - tańce: fafur, olender, okrąglak, stara baba, polka trzęsionka, żuraw, wyrwas kurpiowski, gołąbek i najszybszy powolniak.
Widowisko taneczne „Kurpsiowskie Jercowanie” - gry i zabawy dziecięce z regionu kurpiowskiego.
Suita lubelska - cygan, polka podlaska, mach, osa, walczyk lubelski, oberek lubelski.
Suita rzeszowska - sztajer, polka bez nogę, polka z kropką, polka uginana, polka kucana, polka przeworska, polka zmieniana, krzyżok, polka dzwon, wolny.
Suita łowicka - chodzony, klapok, trzęsionka, kujawiak, oberek.
Suita warmińska - szot, biwat obchodny, pofajdok, polka hasana, polka z kniksem, rozpuszczak.
Tańce narodowe - polonez, kujawiak, oberek, mazur.

Kierownikiem artystycznym i organizacyjnym zespołu jest Jacek Wójcik, kierownikiem muzycznym Kamil Fluks.

 

Dni i godziny zajęć:

wtorek w godz.16.30-22.00 (sala taneczna)

czwartek w godz.16.30-22.00 (sala kameralna)

Do pobrania:

Opłaty 2024

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury