Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

O kinie "Jantar"

Pierwsze kino w Ostrołęce (nazwane najpierw "Zacisze" a potem "Uciecha") zostało założone w 1926 roku przez Eugeniusza Lendo. Mieściło się na rogu ulic Przechodniej i Bernardyńskiej (obecnie Mickiewicza). Posiadało 266 miejsc, balkon oraz dwie loże. W budynku była tez scena z kulisami i kurtyną, umożliwiająca wystawianie sztuk teatralnych bo ludzie wtedy nie mieli telewizorów i żeby obcować z teatrem trzeba go było zrobić. Garderoby mieściły się w piwnicy. Na początku wyświetlano filmy nieme, którym towarzyszyła muzyka grana na żywo na pianinie. Każdy seans dwu - trzykrotnie przerywano aby zmieniać szpule a widzowie wychodzili do poczekalni, w której był kiosk spożywczy. Prażonej kukurydzy wtedy w nim jeszcze nie było ale kupowano lemoniadę i cukierki. W dość dusznej, bo nieklimatyzowanej przecież sali kinowej, dla poprawy "atmosfery" od czasu do czasu rozpylano z balkonu perfumy. Pierwszym kolorowym filmem wyświetlonym w kinie Jantar był "Ogród Allaha" z Marleną Dietrich.
W czasie II wojny światowej kinem administrowały władze niemieckie.
Latem 1945 roku w jako-tako doprowadzonej do porządku sali kinowo-teatralnej wystawiono pięrwszą powojenną sztukę teatralną. Ponieważ aparatura projekcyjna była zniszczona wyświetlano jedynie filmy kina objazdowego. Na ogół były to frontowe produkcje radzieckie. Pomieszczenia kina służyły wtedy jako miejsce zebrań, zabaw tanecznych czy noclegów żołnierskich.
Pod koniec lat 40-tych władze miasta uporządkowały kabinę projekcyjną, kupiły i skompletowały sprzęt a w roku 1950 Prezydium Miejskiej Rady Narodowej podpisało z właścicielami kina umowę najmu na 15 lat. Zgodnie z obowiązującymi wtedy trendami politycznymi zmieniono tez nazwę kina na "Przodownik". Po latach, w okresie odwilży nazwę tę ponownie wycofano a dla podkreślenie związków z regionem na budynku umieszczono neon Kino Jantar.
W 1964 roku kino zostało zmodernizowane - usunięto balkony, scenę, oraz wymieniono kabinę projekcyjną. Po modernizacji sala została zmieniona z kinowo-teatralnej na wyłącznie kinową.
W 1990 roku Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów w Olsztynie, któremu podlegał ostrołęcki obiekt, podjęło decyzję o likwidacji świątyni X muzy. Przez dwa miesiące Ostrołęka była jedynym miastem wojewódzkim w Polsce nie posiadającym kina. W styczniu 1991 roku w sprawę wkroczył Wojewódzki Ośrodek Kultury, który wykupił aparaturę i włączył kino "Jantar" do swoich struktur.
12 maja 2002 roku kino przeniosło się do nowego budynku Ostrołęckiego Centrum Kultury przy ul. Inwalidów Wojennych 23. Stary budynek kina stał niezagospodarowany do 2011 roku, kiedy to został zburzony, a na jego miejscu planowana jest rozbudowa sąsiadującego urzędu skarbowego.

Nowa siedziba Kina "Jantar" to nowoczesna sala projekcyjna na 385 miejsc, z ekranem o przekątnej 16 m, o systemie nagłośnienia Dolby Digital Surround EX / 19 głośników/ systemem projekcji bez przejść na aparacie projekcyjnym Victoria 5 włoskiej firmy Cinemeccanica z analogowym i cyfrowym odczytem dźwięku typu laser audio. 4 września 2011 r. zamontowano aparaturę cyfrową w skład której wchodzi projektor cyfrowy Barco DP2K-32B, serwer kinowy, skaler. 9 września 2011 r. odbył się pierwszy pokaz cyfrowy 2D filmu "Szefowie i wrogowie" a 30 września 2011 r. odbyła się ogólnopolska premiera filmu 3D "Bitwa Warszawska". Kino "Jantar" jest członkiem Stowarzyszenia "Kina Polskie" oraz należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i ma status Kina Studyjnego.
Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar". Każdego roku w grudniu na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Filmowe Zwierciadła" widzowie kina "Jantar" oglądają kilkadziesiąt projekcji młodych filmowców - amatorów z całego kraju.
We wrześniu 2015 roku została oddana do użytku druga sala kinowa, na 117 miejsc; są w niej też 3 miejsca na wózki inwalidzkie (A,B,C). Dzięki nowej sali repertuar Kina Jantar może być znacząco rozszerzony, z czego cieszą się ostrołęccy Kinomani i my.

Kierownik: Jarosław Pasztaleniec

Kino "Jantar", ul. Inwalidów Wojennych 23

tel. 29 7642163, fax 29 7644302

zobacz repertuar Kina Jantar

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury