O Galerii Ostrołęka
"Galeria Ostrołęka" powstała w 1986 roku z inicjatywy artysty plastyka Leszka Sokolla, który był jej kierownikiem artystycznym przez kolejne 22 lata. Pierwsza lokalizacja w niewielkim lokalu przy ulicy Głowackiego nie dawała możliwości tworzenia dużych ekspozycji, stąd początkowo galeria tworzyła przede wszystkim dokumentację wideo z wydarzeń artystycznych w kraju, organizowała również większe wystawy młodej sztuki polskiej w Moskwie, Kałudze i Amsterdamie.
W 1991 roku galeria otrzymała nowa siedzibę - trzypiętrową kamienicę na ostrołęckim Starym Mieście w sąsiedztwie ratusza, którą zajmuje do chwili obecnej. Miłośnicy sztuki mogli tu podziwiać prace m. in.: Władysława Hasiora, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego, Andrzeja Strumiłły, Józefa Szajny.
Z początkiem 2001 roku galeria została włączona w nowopowstałą strukturę Ostrołęckiego Centrum Kultury - program działania nie uległ jednak zmianie. Rysunki Zdzisława Beksińskiego, Franciszka Starowieyskiego, grafiki Salvadora Dali, Marca Chagalla, rzeźby Stanisława Cukra, Kazimierza Kalkowskiego, Piotra Gawrona, Adama Myjaka, tkaniny Wojciecha Sadleya, obrazy Tomasza Sętowskiego, Teresy Panasiuk, Jana Dobkowskiego, Rafała Olbińskiego, fotografie Edwarda Hartwiga, Krzysztofa Gierałtowskiego, Marka Karewicza przyciągały do galerii tłumy zwiedzających. W salach wystawowych prezentowano wielokrotnie prace artystów zagranicznych m.in.: z Litwy, Niemiec, Szwecji, Białorusi i Francji. W 2011 roku ogromnym powodzeniem cieszyła się niezmiernie kolorowa i apetyczna wystawa artystki z Lyonu - "Les bonbons de Sylvie Margot", którą ostrołęczanie obejrzeli pierwsi w Polsce. Realizowane były również własne ekspozycje za granicą Polski, miedzy innymi w Niemczech i na Litwie.
Galeria organizuje przeglądy prac plastycznych miejscowych twórców, początkowo coroczne, od kilku lat przyjęły one formę biennale. Od 2007 roku, włączając się w organizowaną również w naszym mieście "Noc muzeów" oraz wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na wystawy w przestrzeni miejskiej, organizowane są na placu przed Galerią wystawy plenerowe fotografii wielkoformatowej. Były to wypożyczane wystawy plenerowe m.in. "My walk" - Tomasza Gudzowatego, "Ostatnie takie miejsca na ziemi" - National Geographic, "Uśmiech świata" - Elżbiety Dzikowskiej, jak również przygotowane całkowicie przez Galerię - "Pielgrzym" - Mariana Zubrzyckiego czy wystawy zbiorowe przygotowane wspólnie z Ostrołęckim Towarzystwem Fotograficznym: "InQbator ulicy fotograficznie", "Nasza, Twoja Europa", "Ostrołęka dawniej i dziś" i tegoroczna wystawa "Kurpie".
Dzięki współpracy z innymi galeriami powstawały wystawy problemowe wzbogacane o akcje edukacyjne i warsztaty. Przykładem tego, w latach 2006-2015, były coroczne wydarzenia "Festiwalu Sztuki 3m - materiał, medium, metafora", których pomysłodawcą i kuratorem był Leszek Sokoll. Wspomniany projekt realizowany był dzięki Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki (obecnie Mazowiecki Instytut Kultury).
Od 2008 do 2018 roku, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki, organizowany był Kurpiowski Plener Malarsko-Literacki. Każdy wernisaż wystaw poplenerowych stawał się niezwykłym interdyscyplinarnym wydarzeniem artystycznym wzbogaconym obszernym katalogiem z pracami zapraszanych plastyków i literatów.
Od 2008 roku, organizowany jest Ostrołęcki Festiwal Fotografii. Wystawy fotografii, spotkania z autorami, projekcje filmów i warsztaty organizowane są nie tylko w salach galerii, ale również w wielu innych miejscach na terenie miasta. W ramach OFF otwierana jest również tzw. "Galeria Bezdomna" (wystawy w starym kinie, nieczynnej pływalni, starym kasynie). Od trzeciej edycji festiwal jest organizowany wspólnie z Ostrołęckim Towarzystwem Fotograficznym.
Galeria równolegle z wystawiennictwem prowadzi działalność edukacyjną. W pierwszych latach program pracowni plastycznych dla dzieci i młodzieży w całości nawiązywał do prezentowanych kolekcji. Cyklicznie organizowane były kursy specjalne: mozaiki, witrażu, patchworku, batiku, ceramiki i tkactwa. W czasie wakacji organizowane były akcje edukacyjne z codziennymi warsztatami i plenerami przeznaczone dla dzieci i młodzieży: Letnia Akademia Sztuki, Letnia Akademia Grafiki. Od października 2011 roku w pracowni fotograficznej rozpoczęto realizację projektu Mała Akademia Fotografii. To metoda pracy artystyczno-pedagogicznej z dziećmi ze szkół podstawowych, której głównym celem jest socjoterapia poprzez sztukę, skierowana do dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz popularyzacja fotografii jako środka wyrazu artystycznego. Do dziś istnieją pracownie o różnym poziomie zaangażowania technicznego i merytorycznego: pracownia ogólnoplastyczna dla dzieci, pracownia malarstwa, grafiki warsztatowej, rysunku oraz pracownia tradycyjnych technik fotograficznych. W grupach kilkuosobowych każdego dnia tygodnia w pracowniach budynku przy placu Bema 14 dzieci, młodzież i dorośli poznają nowe, interesujące techniki plastyczne, doskonalą swoje umiejętności i uzdolnienia.
Działalność "Galerii Ostrołęka" to efekt wieloletniej pracy merytorycznej jej doświadczonych pracowników - Jolanty Góralskiej, Iwony Kowalczyk i Ireny Łoniewskiej. Od połowy 2008 roku kierownikiem galerii jest artysta plastyk Zenon Kowalczyk.
Kino "Jantar"
Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.