Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

OBRAZY

Obraz

Wernisaż wystawy malarstwa Marka Haładudy.

W piątek  6 września 2013 r. w Galerii Ostrołęka odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Haładudy (pedagoga Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu). Niezwykle ciekawym przeżyciem, dla przybyłych na wernisaż gości, było wysłuchanie improwizacji dźwiękowych wykonanych przez zaproszonych muzyków pod kierunkiem Jerzego Mazzolla.

Wernisaż wystawy malarstwa Marka Haładudy.

W piątek  6 września 2013 r. w Galerii Ostrołęka odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Haładudy (pedagoga Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu).

"Malarstwo jest dla mnie zapisem nie tylko refleksji intelektualnej, ale także emocji, marzeń i intuicji. Obraz jest dla mnie niczym malarski „pamiętnik”. W swego rodzaju „szkicowniku-pamiętniku” nie tylko rysuję czy robię malarskie szkice, ale również piszę. Dzięki temu niejako rejestruję myśli, które mają wpływ na ostateczny kształt obrazu. Mój „szkicownik-pamiętnik” wypełniają spostrzeżenia dotyczące otaczającej przyrody czy swego rodzaju „ślady” moich życiowych doświadczeń. Czasem inspiracją do szkicu jest oświetlone zachodzącym słońcem drzewo widziane przez okno domu. Innym razem impulsem do malowania staje się ważne życiowe wydarzenie."

Marek Haładuda

Niezwykle ciekawym przeżyciem, dla przybyłych na wernisaż gości, było wysłuchanie improwizacji dźwiękowych wykonanych przez zaproszonych muzyków pod kierunkiem Jerzego Mazzolla.

"W nawiązaniu do słynnego dzieła Kandinskiego „Punkt i linia w przestrzeni” oraz do stwierdzenia Bogusława Schaeffera na temat prac Jerzego Nowosielskiego, iż są one znakomicie zapisanymi partyturami, postanowiłem zainicjować dyskusje na temat interpretacji dzieł wizualnych (niezależnie od tego w jakiej formie są one dziś prezentowane) jako systemu znaków mających odzwierciedlać DŹWIĘK. Jednym z etapów w tej pracy jest improwizowany koncert, który odbędzie się podczas wernisażu prac Marka Haładudy, a jego dzieła będą stanowić partyturę wykonania, do którego zaprosiłem Konrada Kucza (media elektroniczne) oraz debiutanta Łukasza Dudzińskiego (wiolonczela).

Jerzy Mazzoll

Artysta jest absolwentem PWSSP w Poznaniu. Studiował również na Ecole des Beaux–Arts w Paryżu. Obecnie jest pedagogiem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Spotkaniu z autorem towarzyszyć będzie koncert jazzowy wirtuoza klarnetu basowego, Jerzego Mazzolla. Jerzy Mazzoll sięga głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej w polskim jazzie, odciął się jednak od tego nurtu, tworząc ideę Arhythmic perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90 spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal company week. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brotzmana. Wydał serię płyt Diffusion Ensamble, improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda i Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzy festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Wydał 12 płyt, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Lata 2012 i 2013 są czasem jego powrotu na rynek wydawniczy, na którym ukazały się kolejno jego płyty: Minimalover, Jeden dźwięk i Pan Bóg oraz oczekiwana Responsio Mortifera.


Sponsor koncertu: Radio Oko


Opublikowano: 28 sierpnia 2013 r.

Autor: Promocja OCK

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury