Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

ART-CZWARTEK 2/2017

Obraz

Witek Muzyk Ulicy - Gram dla Was...

Witold Jan Mikołajczuk - charyzmatyczny muzyk uliczny, obdarzony bardzo mocnym głosem. Po 13 latach mentalnej niewoli i pracy tylko dla pieniędzy postanawia żyć jak żebrak i budować swój świat na nowo... Zainspirowany uliczną skrzypaczką (Dominika Bienias) wychodzi na miasto z akordeonem i tworzy swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów...
 

Witek Muzyk Ulicy - Gram dla Was...

Witold Jan Mikołajczuk - charyzmatyczny muzyk uliczny, obdarzony bardzo mocnym głosem. Po 13 latach mentalnej niewoli i pracy tylko dla pieniędzy postanawia żyć jak żebrak i budować swój świat na nowo... Zainspirowany uliczną skrzypaczką (Dominika Bienias) wychodzi na miasto z akordeonem i tworzy swoją własną, wyjątkową muzykę, pełną refleksyjnych słów. Opisuje świat z perspektywy zarówno obserwatora jak i sympatyka ludzi, których umysł jest bezkrytycznie poddany, uformowany i zniewolony przez system religijny, polityczny i ekonomiczny.
W prezentowanej muzyce przeplatają się motywy ludowe i rockowe, ale nie brakuje też wyraźnych akcentów lirycznych.
Grając na ulicy poddaje ludzi próbie wrażliwości muzycznej, dzięki której wyłonił 10 melodii cieszących się wśród przechodniów największym uznaniem.
Te 10 utworów znalazło się na albumie "GRAM DLA WAS", który miał premierę 25 listopada 2016.

Jeszcze dziś Witek Muzyk Ulicy jest dla wielu hasłem, z którym trochę nie wiadomo gdzie je przykleić, ale już dziś jest zjawiskiem muzycznym. Jak sam mówi gra dla ludzi. Zapewne właśnie siła Witolda Mikołajczuka tkwi w dziecięcej niemal radości ulicznego grajka z tego, że to, co układa, pisze, a potem śpiewa - ludziom się podoba. To tak naprawdę sięga jednego ze źródeł muzyki, nazwijmy to ludowej.

Fenomen być może tkwi też w prawdzie historii, które nam opowiada, prawda nie wykluczyła tu dość konsekwentnej kreacji scenicznej. Mimo olbrzymiej przystępności większości piosenek, takich co to 2 razy słyszysz i już nucisz nieświadomie i pamiętasz słowa – pewna ludyczność miejska nie staje się odpustowym kiczem.

Koncert Witka Muzyka Ulicy pokazuje, że można grać prosto, zwyczajnie dla ludzi. Prosty tekst nie musi być głupim tekstem, prosta melodia zagrana sercem nie musi trącić muzyczną szmirą. Witek Muzyk Ulicy zaskarbia sobie słuchacza większością piosenek przy pierwszym odsłuchu.

scena przy Kupcu


Opublikowano: 07 czerwca 2017 r.

Autor: Promocja OCK

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury