Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

TERCET EGZOTYCZNY

Obraz

Nastroje we Dwoje

Owacją i bisami zakończył się koncert Tercetu Egzotycznego z jego wspaniałą Gwiazdą - Izabellą Skrybant Dziewiątkowską. Artystka - jak sama mówi o sobie - urodziła się na scenie. I rzeczywiście - scena ją kocha, tak jak kochają ją wierni fani, którzy wypełnili salę OCK do ostatniego miejsca i świetnie się bawili w sobotnie popołudnie. zobacz zdjęcia

Nastroje we Dwoje

Owacją i bisami zakończył się koncert Tercetu Egzotycznego z jego wspaniałą Gwiazdą - Izabellą Skrybant Dziewiątkowską. Artystka - jak sama mówi o sobie - urodziła się na scenie. I rzeczywiście - scena ją kocha, tak jak kochają ją wierni fani, którzy wypełnili salę OCK do ostatniego miejsca i świetnie się bawili w sobotnie popołudnie.


Tercet Egzotyczny powstał jesienią 1963 r. we Wrocławiu. Pomysłodawcą i założycielem zespołu był Zbigniew Dziewiątkowski, który parę lat wcześniej wraz z Witoldem Antkowiakiem tworzył wokalny Duet Egzotyczny. Po niedługim czasie Duet przerodził się w Tercet Egzotyczny, jako że do zespołu dołączyła Izabella Skrybant - wokalistka operetkowa, muza i żona lidera. Muzykę do większości piosenek pisał sam Dziewiątkowski, a wspomagali go najlepsi polscy tekściarze. Błyskawiczna kariera zespołu była możliwa dzięki występom w bardzo popularnym programie radiowym „Podwieczorek przy mikrofonie”. W 1967 wśród utworów na pierwszym albumie zespołu pojawiła się piosenka Pamelo, żegnaj, która stała jedną z najpopularniejszych piosenek w ówczesnej Polsce. Sukcesem kończyły się także koncerty w Stanach Zjednoczonych - dobre recenzje otworzyły Tercetowi drzwi największych sal koncertowych w USA (1969-1973).
W 1979 r. podczas kolejnej wizyty zespołu w Ameryce, Wytwórnia Sony - będąc pod wrażeniem ich występów - dokonała nagrania albumu Tercet Egzotyczny z udziałem kilku czołowych polskich jazzmanów, m.in. z saksofonistą, Zbigniewem Namysłowskim.
Przez ponad 30 następnych lat Tercet Egzotyczny koncertował z powodzeniem na całym świecie, odwiedzając USA 49 razy. Wielokrotnie koncertował w Holandii, Niemczech, Szwecji, Danii i Grecji. Bogaty repertuar stanowiły piosenki wykonywane po hiszpańsku, niemiecku i angielsku, co dawało zespołowi wszędzie jednakowo dobry kontakt z publicznością.
W 2001 roku umiera Zbigniew Adamkiewicz, współtworzący zespół przez 30 lat, a pół roku później odchodzi Zbigniew Dziewiątkowski.
Chociaż wydawało się że jest to koniec zespołu - tak się nie stało. Izabella Skrybant otrząsnąwszy się po stracie męża i kolegi z zespołu, dzięki wsparciu bliskich i fanów postanowiła, że Tercet będzie istniał nadal. Zaprosiła do współpracy dwóch znanych muzyków: Włodzimierza Krakusa - basistę bluesowego i Janusza Konefała - gitarzystę jazzowego. Zespół stanowią: Izabella Skrybant - Dziewiątkowska, Katarzyna Dziewiątkowska, Anna Dziewiątkowska, Gaja Tyralska.
Wokalistka Izabella Skrybant została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Zasłużonej Kulturze Gloria Artis, które odebrała z rąk ministra kultury. Nie myśli też o emeryturze, czuje się świetnie i z optymizmem patrzy przed siebie.
W czasach PRL–u wyróżniali się nie tylko brzmieniem, ale także kostiumami i image'em rodem
z Meksyku. W szarych i ponurych realiach byli ewenementem i fenomenem jednocześnie, rozbudzając wyobraźnię i nadając koloryt scenie muzycznej uginającej się pod naporem państwowych wydawnictw ujednolicających muzykę na bezbarwną i bezpieczną politycznie papkę – tłumaczy dziennikarz muzyczny i bloger Dynamitri Joachim Nawrot.
sala widowiskowa OCK, godz. 17, bilet 25 zł


Opublikowano: 29 grudnia 2014 r.

Autor: Promocja OCK

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury