Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

INQBATOR 2015

Obraz

Już za parę godzin rozpocznie się największa impreza teatralna w naszym mieści. Ulice Ostrołęki zamienią się w wielką scenę teatralną. Festiwal otworzy wielka parada ulicami miasta - początek na placu Bema o godz. 18.30. Potem nastąpi ogicjalne otwarcie na scenie przy Kupcu i zaczną się spektakle. W tym samym miejscu o godz. 20 wystąpi Ostrołęcka Scena Autorska, o godz. 20 w sali widowiskowej OCK Teatr KTO, a o 21.30 na parkingu przed OCK zobaczymy niezwykły, ognisty spektakl Teatru A3. Przez kolejne dni zobaczymy kilkanaście spektakli i działań artystycznych, wystąpią m.in. Teatr Formy, Teatr A3, Teatr Akt, Fundacja Sztuka Ciała, Mateusz Wójcik oraz Celia Chauviere z Francji. Poniżej szczegółowy program...

Program:

17 IX

18.30 Parada (Pl. Bema – scena przy DH Kupiec)
Oficjalne otwarcie InQbatora (scena przy DH Kupiec)
19.00

NUMB - Ostrołęcka Scena Autorska (plac przed sceną przy DH Kupiec)

Historia oparta na opowieści jednej z mieszkanek Berlina w latach 70-tych, zaczerpniętej z książki Dzieci z dworca ZOO, wzbogacona muzyką legendarnej grupy PINK FLOYD (The Wall). Świat jaki dostrzegamy w tej opowieści jest daleki od naszych wyobrażeń. Zobaczymy jak młody, zagubiony człowiek wpada w złe towarzystwo i jakie to niesie za sobą konsekwencje. Często poszukiwanie odpowiedniej drogi jest trudne, ale warte poniesionego wysiłku.
Reżyseria i scenariusz: Wojciech Kraszewski |Scenografia: Grażyna Kulesik i Marek Suski | Opracowanie muzyczne: Mateusz Grzybowski i Tadeusz Kowalewski | Światło i dźwięk: M. Grzybowski.

20.00

Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać – Teatr KTO (sala widowiskowa OCK)

Seans teatralny inspirowany życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, wprowadzają widzów w magiczny świat postaci Hrabala. Na scenie zaś zobaczymy najważniejsze zdarzenia z życia człowieka - narodziny, chrzest, pierwsza komunia, ślub, pogrzeb; a wszystko pokazane w lekkiej, nienapuszonej, groteskowej formie. Ta teatralna historia opowiedziana jest w charakterystyczny dla KTO sposób - spektakl bez słów, w którym najważniejszym tworzywem są: ciało aktora, ruch, gest i muzyka.
Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń | scenografia: Joanna Jaśko-Sroka | kostiumy: Zofia de Ines | dźwięk: Andrzej "Czoper" Czop | światło: Robert Kania | występują: Grażyna Srebrny-Rosa/ Agata Słowicka, Marta Zoń/ Anna Kamykowska, Jacek Buczyński/ Sławek Bendykowski, Bartosz Cieniawa/ Adam Plewiński, Maciej Słota/ Michał Orzyłowski

21.30

Sen o nocy letniej - Teatr A3 - spektakl/parada (parking OCK)

Wieczorna parada. Rozświetla wielkimi lampionami-maskami noc. Towarzyszy jej tylko drgające światło świec ukrytych w lampionach. Porywa do tańca, ujmuje śpiewem, wodzi na pokuszenie muzyką i korowodami, nie grzeszy prowokacją.
Wizualnie intrygujący gigantycznymi lampionami-maskami, odrealnionymi postaciami i kostiumami - budzi siłę drzemiącą w mariażu zachodniego dziedzictwa i wschodniej mistyczności.
„Sen o nocy letniej" grany ciepłą nocą, o zmierzchu, po zachodzie słońca łączy dalekie brzmienia szekspirowskiego dramatu z pogańskim obrzędem Nocy Kupały – Jest fuzją zachodniej mitologii ze wschodnim mistycyzmem.
Za sprawą muzyki granej na żywo, białego śpiewu, tańców i ognia budzą się magiczne siły natury. Nieoczekiwane zamiany ról, nagłe przeobrażenia przestrzeni i rekwizytów budują niezwykłą atmosferę oryginalnego widowiska, w którym odnajdujemy ślady najważniejszych, cyklicznie powtarzających się rytuałów odprawianych w ku czci dusz zmarłych przodków i żywiołów. Siły natury – u Szekspira ubrane w mitologiczny kostium – w tradycji wschodniej ujawniają się poprzez słowiańskie praktyki magiczne, takie jak: rytualna kąpiel, palenie ogni czy korowodowy taniec. W ujęciu A3Teatr towarzyszy im śmiech, zabawa i żart, ale też zaduma, sentyment i spokojna pieśń.
Koncept i reżyseria Dariusz Skibiński | Scenografia/kostiumy: Francais Monnet, Bernadette Bataille | Grają: A3Teatr i Goście | Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka"

18 IX
10.00

Ważne sprawy – Fundacja Sztuka Ciała (sala kameralna OCK)

Spektakl rodzinny - adresowany do dzieci od 4-go roku życia i ich opiekunów. Opowiada o wartości przyjaźni, odwadze, lękach a także o wielkiej sile dziecięcej wyobraźni. Przedstawienie w swoim wyrazie jest radosne, inspirowane rosyjską klaunadą, w której nacisk kładzie się na zbudowanie komicznych charakterów oraz prostych konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Głównym środkiem wyrazu jest tu teatr ruchu oraz pantomima, co umożliwia nawet najmłodszym widzom bezproblemowy odbiór przekazywanych treści.
„Bądźcie grzeczni, nie nabałagańcie, zjedzcie ładnie kolację i pójdźcie wcześnie spać" - to naprawdę ważne sprawy, ale niekoniecznie w życiu małego człowieka.
Występują: Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel | Pomysł i realizacja Fundacja Sztuka Ciała

17.30

Dziewczynko w końcu dorośniesz – Célia Chauviere (Francja)
Fundacja „Ciało mówi, że…” (sala kameralna OCK)

Spektakl bez słów, w tańcu i pantomimie. Dorośniesz więc, dziewczynko... z dziecka staniesz się nastolatką, a potem kobietą. Ale musisz wiedzieć, Dziewczynko, że twoja droga nie będzie wcale łatwa...
Dziewczynka mogłaby być każdym. Każdą dziewczynką urodzoną w Europie w ostatnich czasach. Ale jak wygląda dorastanie w naszym współczesnym, zachodnioeuropejskim społeczeństwie? Dziewczynka szuka swojego miejsca, zmierza się z trudnościami, przeżywa radości i smutki, zachwyt i niezrozumienie. W końcu stanie się tym, czego świat od niej oczekuje...
Mimka/tancerka, choreografka i reżyserka: Célia Chauviere | Scenariusz: Celia Chauviere | Asystentka choreografa: Flora Poux | Głos: Ariane Pawin i Roman Kossowski | Scenografia: Michelle Gaydu i Loïc Deneuvy | Kostiumy: Agnieszka Obidzińska | Reżyseria świateł: Tadeusz Perkowski | Projekt i wykonanie lalki: Katarzyna Wróbel
Produkcja: Compagnie des Corps Bruts i Fundacja Ciało Mówi Że...
Partnerzy: Mairie de Paris (Francja); Instytut francuski w Warszawie; Warszawskie Centrum Pantomimy; Café Danses Bobby-Sand (Francja); Ville de Savigny-le-temple (Francja).

18.30

Zmysły - Teatr A3 spektakl/parada (parking OCK)

ZMYSŁY! Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające. Zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność surrealistycznym kabaretem lirycznym.
Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Pomocna Dłoń – są barwnym, absurdalnym i dynamicznym działaniem.
Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów. Aktorzy wpisują się w przestrzenie obiektu, nawiązują kontakt z widzem, intrygują przechodnia, wciągają go w interakcje.
„Zmysły" to wspaniały popis dla oczu, uszu oraz ducha. Cyrkowy humor, absurd sytuacji, nieprzewidywalność warunków i jarmarczny komizm.
Ni stąd ni zowąd pojawia się na drodze charakterna lewa Ręka, zasmarkany Nos jeżdżący na hulajnodze, stepujące, urokliwe Oczy oraz śpiewające Uszy. Całej „twarzowej gromadce" towarzyszy muzyk grający na akordeonie uliczne pieśni jak: „Siekiera motyka" Stanisława Grzesiuka czy „Padam, padam" Edith Piaf.

19.30 InQbator 2014 – wernisaż wystawy fotograficznej (hall OCK)
20.00

Usłyszeć taniec (sala widowiskowa OCK)

Mateusz Wójcik, Agata Teodorczyk, Karol Drzewoszewski, Monika Bral – mistrzowie stepowania
USŁYSZEĆ TANIEC to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.
USŁYSZEĆ TANIEC to pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie, projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz. Harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Tworzą go, pod kierownictwem Tomasza Bieli, wybitni muzycy reprezentujący różne kultury muzyczne: Michał Czachowski, Damian Kowaliński, Witold Kulczycki, Małgorzata Mycek, Piotr Rogacki i Borha Soto. Efektem ich współpracy jest unikalna, ethnojazzowa fuzja, której celem jest pokazanie możliwości współistnienia kultur we współczesnym świecie.

21.30

Mistrz i Małgorzata - Teatr Formy (parking OCK)

Plenerowy spektakl ruchowy nie jest wierną ilustracją powieści Michaiła Bułhakowa, ale raczej swobodną wizją autorską, choreograficzną, obfitującą w głębokie treści natury mistycznej, czy tzw. optyki racjonalnej i natchnionej. Jest zatem współczesnym przekładem czy też wizją, która ukazuje problemy i życie ludzi, których spotykamy na co dzień. Spektakularnymi postaciami przedstawienia są uczłowieczeni: Chrystus i Szatan, którzy wcielają się w realnych ludzi.
W centrum myśli spektaklu jest człowiek z całą swoją złożonością, nadzieją i zwątpieniem. Owo archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch natur drzemiących w człowieku znajduje tu swe odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyki i symbolicznej efektownej mobilnej scenografii.
Scenariusz: Józef Markocki | Reżyseria: Józef Markocki | Muzyka: Matvei Saburov | Obsada: Zespół Teatru Formy | Światło i Dźwięk: Mikołaj Wolniewski | Produkcja: Teatr Formy | Premiera: czerwiec 2015

19 IX

15.00

Ważne sprawy - Fundacja Sztuka Ciała (scena przy DH Kupiec)

Spektakl rodzinny - adresowany do dzieci od 4-go roku życia i ich opiekunów. Opowiada o wartości przyjaźni, odwadze, lękach a także o wielkiej sile dziecięcej wyobraźni. Przedstawienie w swoim wyrazie jest radosne, inspirowane rosyjską klaunadą, w której nacisk kładzie się na zbudowanie komicznych charakterów oraz prostych konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Głównym środkiem wyrazu jest tu teatr ruchu oraz pantomima, co umożliwia nawet najmłodszym widzom na bezproblemowy odbiór przekazywanych treści.
„Bądźcie grzeczni, nie nabałagańcie, zjedzcie ładnie kolację i pójdźcie wcześnie spać" - to naprawdę ważne sprawy, ale niekoniecznie w życiu małego człowieka.
Występują: Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel | Pomysł i realizacja Fundacja Sztuka Ciała

16.30

Marionetarium Clauna Pinezki - Teatr Pinezka (scena przy DH Kupiec)

Jubileuszowe przedstawienie z okazji 35-lecia Teatru Pinezka. Clown Pinezka wystąpi razem z plejadą marionetkowych gwiazd, które występowały w różnych spektaklach Teatru Pinezka przez 35 lat. Niestety pojawia się także zła Baba Jaga, która chce przerwać spektakl, ale Clown Pinezka i z nią sobie poradzi. Widowisko i świetna zabawa dla widzów w każdym wieku, bo przecież w każdym człowieku jest dziecko.

17.30Milonga - zapraszamy do tanga (plac przy DH Kupiec)
18.30

Plan lekcji - Teatr A3 (scena przy DH Kupiec)

Spektakl "Plan lekcji" jest inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a aktorzy uważani są za kontynuatorów jego stylistyki i techniki gry scenicznej. Kojarzona z Kantorem umarła klasa w "Planie lekcji" ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów-wspomnień-szkolnych historyjek sentymentalnych oraz tragikomicznych i nostalgicznych. Spektakl grany jest bez słów, tylko ruchem i emocjami
Szkoła jest w tym spektaklu metaforą wszystkich doświadczeń, które nas formują. A może deformują? Wycieczka w przeszłość jest i śmieszna i nostalgiczna i smutna.
Koncept i reżyseria Darek Skibiński | Scenariusz i reżyseria A3Teatr | Muzyka Jacek Hałas | Producent Agata Rychcik-Skibiński | Obsada A3 Teatr – Dariusz Skibiński, Jan Kochanowski, Wiktor Malinowski.

20.00

Light Soul - Quartet DEK.RU (Ukraina) (sala widowiskowa OCK)

Jest to zabawna gra o życiu różnych ludzi, która jest tak samo zrozumiała dla dorosłych i dla dzieci. Ze względu na prosty, ale elegancki język ciała, bez pomocy scenograficznych elementów, aktorzy tworzą świat dna morskiego, grupy mistrzów różnych dyscyplin sportowych, a nawet historię miłosną między dwoma „posągami życia". Oprócz tego poznamy historię zainspirowaną cyrkiem: jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przed naszymi oczami pojawią się lwy, akrobaci na trapezie, żonglerzy a nawet rozbawiona publiczność – i wszystko to, za sprawa czwórki młodych twórców.
Kwartet DEK.RU powstał w Kijowie w 2010 roku. To młody, utalentowany zespół, pracujący w gatunku teatru plastycznego i sztuk i wizualnych. Zespół znany jest z wyrafinowanej estetyki, elegancji, profesjonalizmu i subtelnego poczucia humoru. Mimo młodego wieku, artyści zdobyli uznanie i sympatię międzynarodowej publiczności

21.30

Poza czasem - Teatr Akt (parking przy ul. Prądzyńskiego)

„Poza czasem" to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas.
Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.
Reżyseria Agnieszka Musiałowicz | Scenografia Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios | Muzyka grana na żywo: Grzegorz Szyma i Dominik Strycharski | Fotografia i grafika Hektor Werios | Produkcja Teatr Akt | Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Julian Waglewski | Premiera 2014.

Wydarzenia towarzyszące:

12-13 IX   - budowa lampionu - warsztaty z Teatrem A3 (zapisy w Oczku)
14-16 IX   - Duża przerwa - Anna Karabela z Zespołem oraz Ostrołęcka Scena Autorska
14-19 IX    - Lekcja Kultury Fizycznej – Fundacja Perform
     19 IX    - finał Lekcji Kultury Fizycznej
17-19 IX    - Gra uliczna „Maska” (regulamin)

                  Konkurs na recenzję z Inqbatora 2015 (regulamin)

ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE MOŻLIWOŚĆ ZMIAN W PROGRAMIE.

INQBATOR na FACEBOOKU

Organizatorami Inqbatora są Mazowiecki Instytut Kultury, Urząd Miasta Ostrołęki i Ostrołęckie Centrum Kultury.
loga
 


Opublikowano: 28 sierpnia 2015 r.

Autor: Promocja OCK

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury