Materiał, Medium, Metafora - OGIEŃ
9. edycja Festiwalu Sztuki organizowana wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie. Festiwal 3M - materia, medium, metafora - naturalnie ewoluuje. Współczesność uczyniła tworzywem dzieła sztuki zarówno akcję, jak i czas, i przestrzeń. Tematem obecnej edycji chcemy uczynić „Ogień”...
Materiał, Medium, Metafora - OGIEŃ
9. edycja Festiwalu Sztuki organizowana wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie. Festiwal 3M - materia, medium, metafora - naturalnie ewoluuje. Współczesność uczyniła tworzywem dzieła sztuki zarówno akcję, jak i czas, i przestrzeń. Tematem obecnej edycji chcemy uczynić „Ogień” w przekonaniu, że tylko sztuka może podjąć dyskurs ze stereotypem i symbolem, dając wartość „dodaną”. OGIEŃ - zjawisko fizyko-chemiczne towarzyszące od zawsze życiu na Ziemi. Zjawisko wyzwalające energię odczuwalną przez człowieka wszystkimi zmysłami - ciepło, światło, zapach, dźwięk - najbardziej spektakularne. W tym roku, jak zwykle, w ramach festiwalu będzie można obejrzeć wystawę wiodącą, wiele działań performatywnych i multimedialnych, a także projekcje filmowe.
W ramach rozpoczętego wczoraj Festiwalu Sztuki 3M – Ogień zapraszamy na kolejne wydarzenia
16 czerwca (wtorek) godzina 20.00 w Galerii Ostrołęka odbędą się warsztaty dla dorosłych „Palę się do sztuki”, zapisy do poniedziałku 15 czerwca Tel. 297643954. Warsztaty poprowadzi Marek Zalewski artysta z Ciechanowa. Ilość miejsc ograniczona.
O godzinie 21.45-22.00 – wyjście z galerii nad Narew, gdzie odbędzie się wodowanie płonących obiektów powstałych na warsztatach.
17 czerwca o godzinie 18.00 w „Galerii Ostrołęka” spotkanie z filmoznawcą Karolem Szafrańcem i projekcja filmu Wernera Herzoga Rekolekcje na temat mroku (znany też jako Lekcje ciemności). Jest to wizyjna, bardzo malarska i poetycka refleksja reżysera na temat zła jako części ludzkiej natury. Herzog kręcił to po wojnie w Zatoce Perskiej w latach 90tych, a metaforykę filmu opiera na obrazach płonących szybów naftowych. Ogień stanowi tutaj bardzo uniwersalną metaforę wielu rzeczy: z jednej strony jest obrazem ludzkiego szaleństwa, symbolem wojny i zniszczenia, ale też ludzkiej chciwości. Z drugiej: stanowi wyraz czegoś zewnętrznego, przynależnego naturze, groźnego i nieznanego, co sieje destrukcję i jest zagrożeniem dla człowieka i jego kultury. Człowiek jako istota rozdarta między naturą i kulturą staje w obliczu potęgi żywiołu nad którym próbuje panować, jednak on wymyka się spod kontroli. Bardzo piękny, niezwykły i sugestywny film, będący jednym z najlepszych w całym dorobku Wernera Herzoga.
18 czerwca o godzinie 18.00 „Galeria Ostrołęka” – drugie spotkanie z Filmoznawcą i kolejna projekcja filmu. Drugi film to rzecz, w której ogień nie stanowi centralnego motywu, ale jest znaczący i również metaforyzuje wiele rzeczy: Barton Fink braci Coen - nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes (szefem Jury był wtedy Roman Polański). Opowieść o nieopierzonym scenarzyście, który trafia do Hollywood, gdzie ma pisać na zlecenie. Z jednej strony nie radzi sobie z mafijną strukturą "fabryki snów", z drugiej - dręczy go kryzys twórczy. Zamknięty w hotelu, stopniowo popada w paranoję, która przeradza się w otwarte szaleństwo. Cały czas coś buzuje w hotelowych rurach, ciśnienie rośnie, co ostatecznie doprowadza do wielkiego pożaru. Ogień znowu jest metaforą ludzkiego szaleństwa, ale też ostatecznej klęski i katastrofy. Symbolizuje wszystko to, nad czym człowiek nie ma kontroli i co go przerasta (symbolika ognia zderzana jest tu nieustannie z motywem wody).
Film o tyle ciekawy, że owa symbolika zajmuje drugi plan, ale nieustannie jest obecna. Może to być interesujący pretekst do dyskusji na temat języka filmu i znaczeniu wizualnych symboli, które dla przeciętnego widza nie zawsze są zauważalne.
Galeria Ostrołęka, wstęp wolny
ENERGA - Sponsor Galerii Ostrołęka
Opublikowano: 27 maja 2015 r.
Autor: Promocja OCK