Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

FESTIWAL SZTUKI 3M - OGIEŃ

Obraz

Materiał, Medium, Metafora - OGIEŃ
9. edycja Festiwalu Sztuki organizowana wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie. Festiwal 3M - materia, medium, metafora - naturalnie ewoluuje. Współczesność uczyniła tworzywem dzieła sztuki zarówno akcję, jak i czas, i przestrzeń. Tematem obecnej edycji chcemy uczynić „Ogień”...

Materiał, Medium, Metafora - OGIEŃ
9. edycja Festiwalu Sztuki organizowana wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie. Festiwal 3M - materia, medium, metafora - naturalnie ewoluuje. Współczesność uczyniła tworzywem dzieła sztuki zarówno akcję, jak i czas, i przestrzeń. Tematem obecnej edycji chcemy uczynić „Ogień” w przekonaniu, że tylko sztuka może podjąć dyskurs ze stereotypem i symbolem, dając wartość „dodaną”. OGIEŃ - zjawisko fizyko-chemiczne towarzyszące od zawsze życiu na Ziemi. Zjawisko wyzwalające energię odczuwalną przez człowieka wszystkimi zmysłami - ciepło, światło, zapach, dźwięk - najbardziej spektakularne. W tym roku, jak zwykle, w ramach festiwalu będzie można obejrzeć wystawę wiodącą, wiele działań performatywnych i multimedialnych, a także projekcje filmowe.

W ramach rozpoczętego wczoraj Festiwalu Sztuki 3M – Ogień zapraszamy na kolejne wydarzenia
16 czerwca (wtorek) godzina 20.00 w Galerii Ostrołęka odbędą się warsztaty dla dorosłych „Palę się do sztuki”, zapisy do poniedziałku 15 czerwca Tel. 297643954. Warsztaty poprowadzi Marek Zalewski artysta z Ciechanowa. Ilość miejsc ograniczona.
O godzinie 21.45-22.00 – wyjście z galerii nad Narew, gdzie odbędzie się wodowanie płonących obiektów powstałych na warsztatach.
17 czerwca o godzinie 18.00 w „Galerii Ostrołęka” spotkanie z filmoznawcą Karolem Szafrańcem i projekcja filmu Wernera Herzoga Rekolekcje na temat mroku (znany też jako Lekcje ciemności). Jest to wizyjna, bardzo malarska i poetycka refleksja reżysera na temat zła jako części ludzkiej natury. Herzog kręcił to po wojnie w Zatoce Perskiej w latach 90tych, a metaforykę filmu opiera na obrazach płonących szybów naftowych. Ogień stanowi tutaj bardzo uniwersalną metaforę wielu rzeczy: z jednej strony jest obrazem ludzkiego szaleństwa, symbolem wojny i zniszczenia, ale też ludzkiej chciwości. Z drugiej: stanowi wyraz czegoś zewnętrznego, przynależnego naturze, groźnego i nieznanego, co sieje destrukcję i jest zagrożeniem dla człowieka i jego kultury. Człowiek jako istota rozdarta między naturą i kulturą staje w obliczu potęgi żywiołu nad którym próbuje panować, jednak on wymyka się spod kontroli. Bardzo piękny, niezwykły i sugestywny film, będący jednym z najlepszych w całym dorobku Wernera Herzoga.
18 czerwca o godzinie 18.00 „Galeria Ostrołęka” – drugie spotkanie z Filmoznawcą i kolejna projekcja filmu. Drugi film to rzecz, w której ogień nie stanowi centralnego motywu, ale jest znaczący i również metaforyzuje wiele rzeczy: Barton Fink braci Coen - nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes (szefem Jury był wtedy Roman Polański).  Opowieść o nieopierzonym scenarzyście, który trafia do Hollywood, gdzie ma pisać na zlecenie. Z jednej strony nie radzi sobie z mafijną strukturą "fabryki snów", z drugiej - dręczy go kryzys twórczy. Zamknięty w hotelu, stopniowo popada w paranoję, która przeradza się w otwarte szaleństwo. Cały czas coś buzuje w hotelowych rurach, ciśnienie rośnie, co ostatecznie doprowadza do wielkiego pożaru. Ogień znowu jest metaforą ludzkiego szaleństwa, ale też ostatecznej klęski i katastrofy. Symbolizuje wszystko to, nad czym człowiek nie ma kontroli i co go przerasta (symbolika ognia zderzana jest tu nieustannie z motywem wody).
Film o tyle ciekawy, że owa symbolika zajmuje drugi plan, ale nieustannie jest obecna. Może to być interesujący pretekst do dyskusji na temat języka filmu i znaczeniu wizualnych symboli, które dla przeciętnego widza nie zawsze są zauważalne.
 

zapro-net1

zapro-net2


Galeria Ostrołęka, wstęp wolny


energa1ENERGA - Sponsor Galerii Ostrołęka

www.energa.pl


Opublikowano: 27 maja 2015 r.

Autor: Promocja OCK

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury