Przejdź do ułatwień dostępu Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki Mapa serwisu
Logo OCK

PANNY SPRAWIEDLIWE

Obraz

projekt edukacyjno-muzyczny
Spotkanie będzie miało dwie części. Pierwsza to wykład Grzegorza Górnego, autora książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą” (Rosikon Press, Warszawa 2013) a druga to koncert projektu „Panny Sprawiedliwe”. Jest to autorski projekt muzyczny Darka Malejonka i zaproszonych artystek polskiej sceny muzycznej...

projekt edukacyjno-muzyczny
Spotkanie będzie miało dwie części. Pierwsza to wykład Grzegorza Górnego, autora książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą” (Rosikon Press, Warszawa 2013) a druga to koncert projektu „Panny Sprawiedliwe”. Jest to autorski projekt muzyczny Darka Malejonka i zaproszonych artystek polskiej sceny muzycznej. Projekt ma już na koncie cztery płyty: „Morowe Panny” (wyd. Muzeum Powstania Warszawskiego), „Panny Wyklęte”, „Panny Wyklęte/Wygnane Vol1” oraz „Panny Wyklęte/Wygnane Vol2.” (wyd. Fundacja Niepodległości). Poprzednie projekty, które dotarły do milionów Polaków w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości patriotycznej młodzieży i zapoczątkowały oddolny ruch społeczny wśród młodych ludzi. Na początku przyszłego planowana jest premiera najnowszej płyty, tym razem z udziałem Narodowego Centrum Kultury w roli wydawcy.
Projekt ma za zadanie przybliżyć młodym ludziom temat Holocaustu i losy Polaków ratujących Żydów. Aktualne badania pokazują, że za ratowanie Żydów śmierć poniosło ponad tysiąc Polaków, co pokazuje na jaką skalę była to pomoc. W sposób szczególny chcemy uwzględnić rolę kobiet i dziewczyn stojących przed dylematem ratowania żydowskich braci i sióstr, narażając jednocześnie swoich bliskich na śmierć. Jest to kwestia szczególnie ważna, zwłaszcza teraz, gdy coraz powszechniej padają na zachodzie zarzuty o współodpowiedzialności narodu polskiego za tę zbrodnię. Dotarcie do młodzieży z ważnymi tematami dla polskiej historii gwarantuje budowanie nowego pokolenia ludzi ze świadomością prawdziwego patriotyzmu. Edukowanie młodych ludzi na poziomie kraju przyczyni się do przeciwdziałania nieprawdziwym stereotypom na temat zachowania Polaków wobec Żydów, oraz do przybliżenia historii wielu z tych, którzy narażali swoje życie. Tak wyedukowani młodzi ludzie będą najlepszym świadectwem polskiej historii w Europie i na Świecie.
„Panny Sprawiedliwe – projekt edukacyjno-muzyczny” jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.


sala widowiskowa OCK, wstęp wolny

panny-wyklete-xi


Opublikowano: 22 listopada 2016 r.

Autor: Promocja OCK

Kino "Jantar"

Kino "Jantar" to nie tylko seanse filmowe ale także szeroka działalność edukacji filmowej. Działa tu Akademia Edukacji Filmowej, Dyskusyjny Klub Filmowy "Rejs", Amatorski Klub Filmowy "Jantar".


Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to instytucja edukacyjna oferująca szereg kursów i warsztatów skierowanych do seniorów, promując aktywność intelektualną i społeczną w wieku emerytalnym.


Ośrodki kultury