INQBATOR 2018 - dzień 3 15 Września 2018


 

14.00 Finał warsztatów pantomimy
(plac przy Scenie przy DH Kupiec)
14.30

PIĘCIU NIEUDANYCH Fundacja Sztuka Ciała
(plac przy Scenie przy DH Kupiec)

Bohaterowie spektaklu to Dziurawy, Złożony na pół, Sflaczały, Postawiony na głowie i Felerny. Postaci dają się nam poznać ze swoich pozornie najgorszych stron. Co ciekawe, potrafią się z nich śmiać i dają życiu płynąć swoim torem. Któregoś dnia przybywa do nich jednak Idealny, czyli istota złożona z samych doskonałości i sugeruje, że tak nie można. „Jesteście naprawdę do niczego” – mówi. Choć ich spotkanie nie należy do przyjemnych, Nieudani wychodzą z niego zwycięsko potrafiąc w swoich niedoskonałościach dostrzec walor. Przecież wiele cech ma swoje dwie strony. Świat może i jest postawiony na głowie, ale cóż to za oryginalna perspektywa! Spektakl skłania do refleksji nad samooceną, rozwojem, wartościami. Jest inspiracją wychowawczą dla rodziców, przestrogą przed krzywdzącą rywalizacją i pochopnym ocenianiem wśród dzieci, sygnałem ostrzegawczym wobec wszechobecnej presji efektywności.

15.30 CZARNY ŁABĘDŹ Teatr Scena
(Scena przy DH Kupiec)
"Czarny Łabędź" inspirowany jest bajką o Brzydkim Kaczątku H.Ch. Andersena. W spektaklu poruszamy problem braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania, niż to ogólnie przyjęte i akceptowane w określonym środowisku. W naszym spektaklu wiejskie podwórko stanowi małą społeczność, która musi poradzić sobie z pojawieniem się kogoś, kto nie mieści się w skali panujących tam zasad, reguł, zależności, przyzwyczajeń itd. Pokazujemy różne postawy mieszkańców podwórkowej społeczności wobec tego co inne, odmienne a więc agresja, odrzucenie, ostracyzm, brak akceptacji, nieprzyjazne komentarze ale również tolerancja i miłość.
Pomimo powagi poruszanego tematu, spektakl jest przyjazny, wesoły nie budzi negatywnych emocji a skłania do refleksji.
16.30 TRADYCJA Teatr Rękawiczka
(plac przy Scenie przy DH Kupiec)
Spektakl plenerowy „trAdycja”, to podróż z biegiem rzeki, której fale osłaniają dawne historie małego leniwego miasteczka zawieszonego gdzieś w czasie i przestrzeni. Życie mieszkańców porządkują tu niezmienne tradycje, nienaruszalne wartości i zasady. Pewnego dnia rzeka jednak znika aby pojawić się w zupełnie innym miejscu. Zmienia kierunek, odkrywa jedne tajemnice, zakrywając inne. Już nic nie jest pewne, oczywiste, znajome.
Codzienne czynności, to teraz tajemnicze rytuały, mieszające się ze snami i marzeniami. Rzeczywistość staje się odrealniona. Miasteczko przemienia się w Weronę przedzieloną rzeką niczym murem, dzielącym mieszkańców na lepszych i gorszych.
Spektakl powstał przy współpracy CSiK w Garwolinie z Mazowieckim Instytutem Kultury
Opieka artystyczna Bartłomiej Ostapczuk
Reżyseria: Izabela Rękawek
18.00 NIEME KINO Teatr MIMO
(Parking przed OCK)
Teatr potrafi być piękną podróżą do miejsc i czasów, które zamieszkując w naszej wyobraźni, co jakiś czas pragną wydostać się na zewnątrz. Tym razem przenosimy się do czasów Kina Niemego. Obrazy filmowe wielkich twórców takich jak Charlie Chaplin, Buster Keaton czy Georges Méliès okazały się być silną inspiracją do powstania teatralnego spektaklu. Jednak ważniejsze okazały się uczucia ukazywane poprzez charakterystyczną formę oraz poezja myśli i działania.
Spektakl jest opowieścią o człowieku, jego radościach, słabościach, targających nim emocjach, jego pragnieniach i tęsknotach. Slapstick, komedia ciała i sytuacji, niebanalna współczesna muzyka oraz historie z życia wzięte, które decydują o ponadczasowości takiego rodzaju wypowiedzi. Humor poza słowami, poezja ciała, komedia zdarzeń, iluzja czyli prawdziwa magia teatru.
Okazuje się, że powrót do świata marzeń jest możliwy.
Scenariusz, reżyseria: Bartłomiej Ostapczuk
Obsada: Ewelina Grzechnik, Paulina Staniaszek, Magdalena Kultys, Renata Birska, Wojciech Rotowski, Karina Saczuk / Bartłomiej Ostapczuk
19.00 MOTYLE Paulina Święcańska - Dawid Żakowski           
(Scena Kameralna OCK)
Międzypokoleniowy projekt MOTYLE będzie powstawał podczas trwania festiwalu InQubator w Ostrołęce. W swojej strukturze zakłada research związany z tematem przemijania i istoty chwili obecnej w formie teatralno tanecznej. Koncepcja projektu dotyczy epizodów i tych najważniejszych momentów w życiu człowieka. Dla kogo co jest najważniejsze? W jakim momencie życia? Jak te ważne momenty w życiu determinuje wiek i doświadczenie? Co pamiętamy? Widzialne i niewidzialne ślady pamięci. Pojęcia szczęścia i wieczności w życiu. Tytuł MOTYLE jest symbolem o szerokim polu skojarzeń i interpretacji filozoficzno-metaforycznych, do których chcemy zachęcić uczestników projektu.Podczas pracy będziemy korzystać z rożnych technik pracy z ciałem m.in improwizacja, ruch autentyczny, taniec współczesny, animal flow, praca z rekwizytem, będziemy także pracować z tekstem.
Koncepcja i choreografia: Paulina Święcańska
Reżyseria i dramaturgia: Dawid Żakowski
Wykonawcy: seniorzy i młodzież z Ostrołęki i Wrocławia
20.00 DEJA VU Bodeker& Neander, Niemcy/Francja
(Scena Główna OCK)
Widzieli to Państwo już kiedyś? Niemożliwe! Jest to bowiem wieczór zupełnie nowych przygód z udziałem dwóch tragikomicznych postaci, które Bodecker & Neander prezentują szerokiej publiczności już od ponad szesnastu lat. Teatr nie jest bowiem tylko dla oka. Musi również dotknąć serca i połaskotać w brzuch... Bez słów, a także prawie bez rekwizytów, wspaniale porozumiewają się ze swoją publicznością. Rzadko zdarza się, by łzy rozbawienia i wzruszenia pojawiały się tak blisko siebie. Bodecker & Neander kontynuują tradycję sztuki mimu na swój własny, elegancki sposób, zabierając w teatralną podróż publiczność w ponad trzydziestu krajach.
Reżyseria: Lionel Ménard
Występują: Wolfram Von Bodecker, Alexander Neander.
21.45 KALOS KAGHATOS Teatr AKT
(Parking przy ul. Prądzyńskiego, za Sceną przy DH Kupiec)
Teatr Akt sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos (piękny i dobry) realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna - zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną.
Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /.
Pomysł i koordynacja projektu - Marek Kowalski
Obsada - Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński

 

Wydarzenia towarzyszące:
9-12 IX       Warsztaty teatru niewerbalnego/wizualnego – Bartłomiej Ostapczuk
10-12 IX    Warsztaty krytyki teatralnej – Włodzimierz Neubart
10-12 IX    Duża przerwa 6 prezentacji x 20 min
13 IX         Taniec współczesny (Master Class) – Andrzej Morawiec
13-15 IX    Gra uliczna „Maska”
13-15 IX    Konkurs na recenzję teatralną dla młodzieży szkolnej

 

Q - 15 września

Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Finał warsztatów pantomimy Czarny łabędź Czarny łabędź Czarny łabędź Czarny łabędź Czarny łabędź Czarny łabędź Czarny łabędź Czarny łabędź Tradycja Tradycja Tradycja Tradycja Tradycja Tradycja Tradycja Tradycja Nieme kino Nieme kino Nieme kino Nieme kino Nieme kino Nieme kino Nieme kino Nieme kino Motyle Motyle Motyle Motyle Motyle Motyle Motyle Motyle Deja Vu Deja Vu Deja Vu Deja Vu Deja Vu Deja Vu Deja Vu Deja Vu Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos Kalos Kaghatos

© 2019 OCK Ostrołęka - Wszelkie prawa zastrzeżone
biuletyn
informacji publicznej
Tworzenie stron www : VisualTeam