ROK 2020 W KULTURZE 23 Lutego 2021

Ostrołęckie Centrum Kultury w 2020 roku, w trudnym okresie pandemii, działało tak jak pozwalały warunki będące pochodną sytuacji epidemiologicznej. Jedynie w styczniu i lutym, mogliśmy udostępnić 100% miejsc na sali widowiskowo kinowej, następnie w okresie czerwiec – wrzesień 50 % miejsc na widowni, natomiast październik – do 6 listopada 2020 r. - 25% miejsc na salach. Pozostałe 5 miesięcy to smutny czas dla całkowicie zamkniętych instytucji kultury. Po wiosennym okresie zawieszenia działalności, udało nam się ponownie zainteresować ludzi nową ofertą filmową, koncertową, wystawienniczą czy teatralną. Choć po okresie całkowitego zamknięcia, społeczeństwo bardzo ostrożnie podchodziło do uczestnictwa w życiu kulturalnym, to jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników tak pod względem frekwencji jak liczby wydarzeń. Przytoczymy zatem kilka liczb:
Kino Jantar w ciągu 7 miesięcy roku zorganizowało 1262 seanse filmowe (61,89% w porównaniu z 2019 r), w których wzięło udział 56454 widzów (41,26% w stosunku do doskonałego - pełnego 2019 r., kiedy ostrołęckie kino zajęło 2 miejsce w Polsce pod względem frekwencji pośród kin z dwiema salami),
„Godziny dla Rodziny” - 5 wydarzeń (w tym 2 plenerowe) z udziałem 1000 osób,
„Nastroje we dwoje” - 4 koncertów wysłuchało 850 osób,
Koncert plenerowy 1 sierpnia „Ostrołęka powstańcom warszawskim” uczestniczyło w nim ok. 350 widzów,
„Art czwartki” i „Wojtki grają” 9 wydarzeń z udziałem ok. 650 osób,
„Spotkania z muzyką” (styczeń, luty) – 400 osób,
Koncerty Doroty Osińskiej i Małgorzaty Lewińskiej zgromadziły ponad 350 osób,
XXII Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła”,
zajęcia wakacyjne w Kultowni,
22 wystawy w Galerii Ostrołęka (w tym 2 plenerowe), które obejrzało ok. 13900 osób (nie licząc oglądających online).
Poza tymi imprezami, w warunkach pandemii przeprowadziliśmy finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego z udziałem 52 uczestników oraz Festiwal teatralny InQubator, podczas którego w 5 spektaklach udział wzięło 1500 widzów.

Pamiętać należy, że tylko przez 2 miesiące mogliśmy udostępniać 100 % miejsc na salach, następnie przez 5 miesięcy mieliśmy do dyspozycji tylko połowę lub 1/4 liczby miejsc a w ciągu pozostałych 5 miesięcy, instytucje kultury były całkowicie zamknięte.

Nową, niejako wymuszoną warunkami metodą naszej pracy stały się zajęcia prowadzone online. Nie zastąpią one zajęć bezpośrednich, ale cóż zrobić. W miesiącach, w których drzwi do Klubu Oczko, Kultowni, Kina, Galerii były otwarte, wróciło życie kulturalne dając nam nadzieję, że nadejdzie lepszy czas i znów w pełni usłyszymy gwar, muzykę, zobaczymy światła sceny czy rozświetli się ekran kina. Nie było łatwo, ale dla Państwa jesteśmy gotowi zrobić więcej bo widzimy, że wszystkim nam tego potrzeba.

Dziękując Państwu za ciepłe słowa kierowane do nas i za to, że byliście z nami, zapraszamy do dalszego bezpiecznego korzystania z naszej oferty.

Tadeusz Wiśniewski - Dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury

© 2021 OCK Ostrołęka - Wszelkie prawa zastrzeżone
biuletyn
informacji publicznej
Tworzenie stron www : VisualTeam